ترموگراف چییست ؟

ترموگراف که در اصطلاح از دو کلمه ترمو (به معنای دما ) و گراف ( به معنای گزارش ) ترکیب شده است . در اصل ترموگراف از پرمصرف ترین مدل های  دیتالاگر دما ( ثبت کننده دما ) بشمار میرود .

وظیفه دیتالاگر ها در کل ثبت تغییرات دمائی بر حسب زمان است . ثبت این مقادیر دما میتواند در حافظه داخلی دستگاه یا حافظه خارجی (مموری SD ) انجام شود . بعد از ثبت در یک بازه زمانی معین بایستی گزارشات این تغییرات دما را ذخیره یا پرینت کنید تا جهت بررسی یا حتی ارائه به مراجع یا سازمان های مربوطه در دسترس داشته باشید .

 

چرا ترموگراف های تستو مورد تائید سازمان دامپزشکی کل کشور است ؟

از آنجائی که سلامت محصولات غذائی در گرو شریط نگهداری آنها هستند لذا سازمان دامپزشکی وظیفه کنترل صحت و سلامت مواد غذائی فاسد شدنی و به عنوان سازمان مرجع ، وظیفه صدور مجوز برای خودرو و کانتینر های حمل مواد فاسد شدنی را بر عهده دارد .

از طرفی کمپانی TESTO به واسطه فعالان این برند در کشور جزو اولین تولید کنندگان دیتالاگر به سازمان دامپزشکی معرفی و از لحاظ کارکرد و دقت مورد ازمایش و بررسی  ودر نهایت تائید سازمان دامپزشکی کل کشور قرار گرفته است .

یکی از مزایای استفاده از ترموگراف های تستو در شبکه دامپزشکی کل کشور ، اموزش دیدن و توانائی کار ( تنظیم و گزارش گیری ) از دستگاه میباشد .

از طرفی شماره سریال دستگاه ترموگراف تستو در مجوز صادره از طرف دامپزشکی منظور میگردد و تمام گزارشات دمائی ای شماره سریال بصورت خودکار وجود دارد و امکان دستکاری و اشتباه اپراتور را به صفر رسانده است .

دقت اندازه گیری و رزولوشن های اندازه گیری این سری محصولات هم دیگر مزیت آن بشمار میرود .

 

انواع ترموگراف های پرمصرف testo  آلمان در شبکه دامپزشکی کشور کدامند ؟

از انجائی که مهمترین فاکتور در صدور مجوز منجمد در سازمان دامپزشکی ، ثبت تغییرات دمائی می باشد . لذا دیتالاگر های دما تستو آلمان که توصیه میشود شامل مدل های زیر هستند :

ترموگراف تستو TESTO 175T1

مینی ترموگراف تستو TESTO 174T

ترموگراف USB تستو TESTO 184T3

 

3مدل ترموگراف تستو آلمان که مورد تائید دامپزشکی کل کشور است

 

تفاوت این ترموگراف دما تستو 175T1 با مینی دیتالاگر TESTO 174T و ترموگراف USB دما 184T3

ترموگراف تستو 175T1 که شناخته شده ترین مدل دیتالاگر دما است در سری های تولدی شده قدیمی خود جهت اتصال به کامپیوتر از یک کابل اینفرارد مخصوص کمک میگرفت که تقریبا هم قیمت خود دستگاه و مقرون بصرفه برای خرید توسط متقاضیان مجوز منجمد نبود . ولی در تولیدات جدید این معضل برطرف شده است و تنها با یک کابل USB و میکرو USB میتوان به PC متصل نمود .

دیتالاگر دما تستو 175T1 دارای نمایشگر بزرک ، و تنها یک دکمه GO روی دستگاه است . بدنه آن پلاستیکی با یک قاب استیل در نمای جلو می باشد . خود دستگاه درون یک غلاف با امکان قفل کردن جهت اطمینان از جابجائی آن تویط افراد غیر مجاز از محل سرد خانه طراجی شده است .

تغذیه شده از 3 باتری نیمه قلمی ( در سری تولیدات جدید ) غیر شارژی می باشد . در قسمت راست دستگاه محل اتصال کابل میکرو USB و کارت حافظه SD وجود دارد که توسط درپوش با پیچی فلزی در برابر رطوبت و گرد وغبار محافظت شده است .

اما مینی ترموگراف تستو TESTO 174T جهت اتصال به کامیپوتر از یک کابل ریدر مخصوص بهره میبرد که در صوت تمایل خرید این مدل بایستی حتما کابل آن را نیز مجزا خریداری کنید ، چراکه شبکه دامپزشکی این ریدر را در اختیار ندارند ولی در صورت ارائه آن توسط متقاضی مورد قبول خواهد بود .

از آنجائی که محیط نرم افزار ترموگراف 175T1  و مینی ترموگراف TESTO 174T یکسان میباشد ، پس جائی نگرانی نیست ! صرفا بایستی کابل ریدر را به همراه داشته باشید .

مینی دیتالاگر تستو 174T از اندازه کوچکتری به نسبت 175T1 برخوردار است و هیچ گونه شیاری برای کارت حافظه یا کابل ندارد پس از IP بالاتری دارد . این مدل هم داری یک دکمه GO زیر نمایشگر است که برای استارت نمونه برداری دما از آن استفاده میشود .

باتری مینی ترموگراف تستو 174T از نوع سکه ای CR2032 میباشد که نشاندهنده کم مصرف بودن و ارزان و در دسترس بودن آن است .

 

ترموگراف USB تستو 184T3 که جدیدترین ترموگراف تولید شده کمپانی آلمانی است دیگر نیاز به نصب نرم افزلر ندارد و فقط کافیست نرم افزار آدوبی ریدر داشته باشید . حتی اگر گوشی هوشمند  شما NFC داشته باشد میتوان به موبایل خود تنظیم و گزارشگیری را انجام دهید .

روی دستگاه 2 دگمه استارت و استپ برای شروع و پایان نمونه برداری تعبیه شده است . تغذیه باتری CR2032  دارد . و مستقیما USB آن به کامپیوتر متصل میشود که زیر درپوش محافظت شده است .

 

مزایا و معایت 3 مدل خاص ترموگراف تستو

در کل هر سه مدل قابل قبول برای ارائه و صدور مجوز منجمد از طرف دامپزشکی هستند ، چراکه بازه اندازه گیری و دقت یکسان دارند .

  • مزیت TESTO 175T1 قدیمی و آشنایی شبکه دامپزشکی با آن است . همچنین امکان انتقال داده ها  به مموی کارت SD  بدون جابجایی دستگاه است .
  • تنها عیب ترموگراف TESTO 174T به همراه داشتن کابل ریدر مخصوص خودش هست .
  • مزیت ترموکراف USB تسو 184T3 عدم نیاز به نصب نرم افزار است که در مواردی که هدف خروج از کشور باشد بسیار کاربردی و مهم است . والبته مقرون بصرفه تر از دو مدل دیگر خواهد بود