09103021500

کالیبراتور

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

کالیبراتور

کالیبراتور چیست ؟ CALIBRATOR


کالیبراتور تجهیزاتی است که برای تنظیم دقت ابزار مورد استفاده قرار می گیرد که اغلب با یک برنامه خاص مرتبط است. پیچیده ترین تجهیزات صنعتی تا زمانی که کالیبره نشده باشند چندان مفید نخواهند بود. از طریق کالیبراسیون، تنظیمات انجام شده بر روی یک قطعه تجهیزات تضمین می‌کند که مطابق انتظار عمل می‌کند – که می‌توان برای ارائه نتایج قابل پیش‌بینی و دقیق که استانداردهای کیفیت را برآورده می‌کند، به آن اعتماد کرد.

به طور ساده، کالیبراسیون فرآیند تنظیم یک دستگاه برای مطابقت با مشخصات سازنده است. کالیبراسیون گاهی اوقات همچنین به عنوان صدور داده‌هایی از جمله گزارش یا گواهی کالیبراسیون تعریف می‌شود که کاربر نهایی را از انطباق محصول با مشخصات، و شاید همچنین با دستورالعمل‌های خارجی، مانند دستورالعمل‌های سازمان بین‌المللی استاندارد، که ISO آن را تضمین می‌کند، تضمین می‌کند. به عنوان مثال، استانداردهای 9001، مشخصات جهانی را برای بخش های تجاری تعیین می کنند. یک شرکت از این استانداردها پیروی می کند تا اطمینان حاصل کند که محصولات و/یا خدماتش در بین تامین کنندگان و مشتریان مقبولیت پیدا می کنند. این تعریف دوم از کالیبراسیون به طور صحیح تر به عنوان گواهی نامیده می شود.

بیشتر ابزارها و حسگرها برای برآوردن مشخصات دقت خاصی طراحی شده اند. فرآیند تنظیم یک ابزار برای مطابقت با این مشخصات به عنوان کالیبراسیون شناخته می شود. دستگاهی که برای کالیبراسیون سایر ابزارها استفاده می شود به عنوان کالیبراتور شناخته می شود. کالیبراتورها بسته به ابزاری که برای کار با آنها طراحی شده اند، از نظر شکل و عملکرد متفاوت هستند.


هر چند وقت یکبار یک ابزار باید کالیبره شود؟


سازنده معمولاً کالیبراسیون اولیه را روی تجهیزات خود انجام می دهد. کالیبراسیون های بعدی ممکن است در داخل، توسط یک آزمایشگاه شخص ثالث، یا توسط سازنده انجام شود.. با این حال، به عنوان یک قاعده، کالیبراسیون مجدد باید حداقل یک بار در سال انجام شود. البته در کاربردهای بحرانی ، کالیبراسیون بسیار بیشتر خواهد بود.

دسته‌بندی