09103021500

ارت سنج

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

ارت سنج

تستر مقاومت زمین | ارت سنج چیست؟


تستر مقاومت زمین که به آن ارت تستر نیز گفته می‌شود، یک ابزار اندازه‌گیری مقاومت خاک است. برای اندازه‌گیری و پیش‌بینی شبکه‌های زمینی استفاده می‌شود. مقاومت زمین یک پارامتر مهم برای محاسبه میزان اتصال کوتاه / جریان نشتی است که در زمین پخش می‌شود. اگر خاک مقاومت بالایی داشته باشد و الکترود زمین به اندازه کافی چیده نشده باشد تا آن را جبران کند، اتلاف جریان الکتریکی که از سیستم عبور می‌کند منجر به افزایش ولتاژ در سیستم زمین می‌شود. نداشتن سیستم تست زمین یا زمین ایمن در محل می‌تواند منجر به از دست رفتن تجهیزات گران قیمت و داده‌های حیاتی ماموریتی شود. همچنین جان و مال را در معرض خطر قرار می‌دهد. هنگامی که تجهیزات حیاتی بدون اتصال به زمین و اتصال کافی باقی بمانند، ممکن است دچار نوسانات و نوسانات ولتاژ مخرب شوند.

انواع ارت سنج‌ها عبارتند از:
۱. ارت سنج سه سیمه
۲. ارت سنج چهارسیمه
۳. ارت سنج کلمپی
۴. ارت سنج قلمی


ارت سنج سه سیمه چیست؟
ارت تستر سه سمیه در مدل‌های دیجیتال و عقربه‌ای وجود دارند که با کوبیدن دو میله کمکی در فواصلی برابر ۵ و ۱۰ متری از چاه ارت و اتصال سه سیم برای اندازه‌گیری مقاومت زمین و بعضا ولتاژ چاه ارت توسط پراب مربوطه به کار می‌رود


ارت سنچ چهارسیمه چیست؟
ارت سنج چهارسیمه علاوه بر تست ۲ و ۳ سیم می‌تواند با تست ۴ سیمه مقاومت ویژه خاک را نیز اندازه‌گیری کند.


ارت سنج کلمپی چیست؟
ارت سنج کلمپی هم مشابه دو مدل قبل است با این تفاوت که بایستی حداقل دو چاه ارت متصل به چاه ارت مورد اندازه‌گیری متصل باشد تا لوپ لازم ایجاد و فرایند سنجش مقاومت زمین به درستی صورت پذیرد. چنانچه شرایط فوق در محل شما مهیا نباشد نمی‌توان از این مدل ارت تستر کلمپی استفاده نمود.


ارت سنج قلمی چیست؟
ارت تستر قلمی ۴۳۰۰ کیوریتسو – ژاپن تنها نمونه موجود است که تنها با در دسترس بودن یک پریز ارت دار می‌توان مقاومت چاه ارت را اندازه‌گیری نمود به این گونه که یک سر پراب به قسمت نول و یک سر پراب به ارت پریز متصل نمده و دستگاه لوپ را ایجاد و محاسبات لازم را انجام و مقدار محاسبه شده مقاومت چاه ارت را نمایش می‌دهد.

دسته‌بندی