1 : معرفی ضخامت سنج رنگ
ضخامت سنج رنگ UT343D یک دستگاه قابل حمل و بسیار دقیق است که می تواند ضخامت پوشش در هر دو فلزات آهنی و غیر آهنی اندازه گیری است. این ابزار دارای عملکردهای اندازه گیری دقیق و غیر مخرب ، و همچنین یک الگوریتم میانگین یابی تک نقطه ای و چند نقطه ای و خروجی سریع نتیجه اندازه گیری برای ارزیابی است. بنابراین می توان از آن در تولید ، پردازش فلزات ، هوافضا ، مکانیک کشتی ، حمل و نقل ریلی ، تحقیقات علمی ، کنترل کیفیت و سایر صنایع استفاده کرد. با توجه به اندازه کوچک آن و ادغام سنسور با دستگاه اندازه گیری ، این دستگاه به ویژه برای اندازه گیری های تلفن همراه مناسب است .

 

 ضخامت سنج دیجیتال رنگ اتومبیل چیست ؟

 
2 : روش اندازه گیری در ضخامت سنج رنگ
برای فلزات آهنی (FE) ، اندازه گیری بر اساس اصل القای مغناطیسی است: ضخامت رنگ با شار مغناطیسی که از حسگر از طریق پوشش غیر فرومغناطیسی به فلز فرو مغناطیسی زیر پوشش جریان می یابد اندازه گیری می شود. بنابراین می توان مقاومت مربوطه را برای نشان دادن ضخامت رنگ اندازه گیری کرد. هرچه پوشش ضخیم تر باشد ، مقاومت بیشتر و شار مغناطیسی کوچکتر است.
اصل جریان گردابی برای فلزات غیر آهنی (NFE) استفاده می شود: یک سیگنال جریان متناوب با فرکانس بالا یک میدان الکترومغناطیسی در سیم پیچ حسگر ایجاد می کند. اگر سنسور نزدیک هادی باشد ، جریان گردابی ایجاد می شود. هرچه سنسور به پس زمینه رسانا نزدیکتر باشد ، جریان گردابی بیشتر و امپدانس منعکس شده بیشتر است. این اثر بازخورد فاصله بین سنسور و بستر رسانا ، یعنی ضخامت پوشش غیر رسانا روی بستر رسانا را مشخص می کند.
شکل 1 ساختار ضخامت سنج رنگ خودرو UT343D را نشان می دهد که شامل سنسور ، مدار اندازه گیری و پردازش فلزات آهنی (FE) ، مدار اندازه گیری و پردازش فلزات غیر آهنی (NFE) ، ریزپردازنده (MCU) است که داده های اندازه گیری شده ، صفحه نمایش ، عناصر کنترل و رابط ارتباطی USB را ارزیابی می کند:

روش اندازه گیری در ضخامت سنج رنگ F/N چگونه است


3: ویژگی های اصلی ضخامت سنج رنگ UT343D


1.    کالیبراسیون سریع دو نقطه ای عملی و سریع
2.    فناوری سنسور پیشرفته ، که با دقت ، مقاومت در برابر سایش و ثبات مشخص می شود
3.    توابع ارزیابی سریع تک نقطه ای و چند نقطه ای که بصری و آسان برای استفاده هستند.
4.    چراغ هشدار سه رنگ نتیجه اندازه گیری فعلی را به وضوح نشان می دهد (سبز: در محدوده تحمل. قرمز: زیر مقدار محدودی. زرد: بالای مقدار محدودیت).
5.    صفحه نمایش می تواند به طور خودکار 90 درجه بچرخد و به صورت دستی قفل شود تا کاربران بتوانند مقادیر اندازه گیری شده را از زوایای مختلف بخوانند.
6.    عملکرد ارتباط USB: اندازه گیری آنلاین و بارگذاری داده ها. تجزیه و تحلیل داده ها ، رسم نمودار روند ، چاپ نمودار و غیره
7.    شناسایی خودکار سطح

 

 


4 : نکات کاربردی نحوه کار با ضخامت سنج رنگ UT343D

 
1. موقعیت صحیح دستگاه هنگام اندازه گیری
دلیل اینکه ضخامت سنج رنگ می تواند ضخامت پوشش را در محدوده میکرومتر اندازه گیری کند این است که می تواند تغییرات بسیار کوچک در شار مغناطیسی را حس کرده و آنها را به سیگنال های دیجیتال تبدیل کند. اگر کاربر در حین اندازه گیری با موقعیت نگه داشتن ضخامت سنج آشنا نباشد ، ممکن است سنسور تماس کامل با سطح مورد آزمایش را از دست بدهد و شار مغناطیسی تغییر کند ، که منجر به خطای اندازه گیری و در نتیجه نمایش اشتباه می شود.
به منظور دستیابی به دقت اندازه گیری بهتر و به دست آوردن بهترین عملکرد از رمزگذار ، موقعیت نگه داشتن صحیح بسیار مهم است. این امر بر ثبات و دقت اندازه گیری دستگاه اندازه گیری تأثیر مستقیم دارد.
موقعیت صحیح: با انگشت شست و انگشت شست دست راست ، سطوح چسب دار لاستیکی بدنه جلو و عقب دستگاه را بگیرید (شکل 2 را ببینید) و سپس دستگاه را با نیروی متوسط به صورت عمودی در نقطه اندازه گیری نمونه آزمایش قرار دهید. به سایر موقعیتهای نگه داشتن نادرست (شکل 3 را ببینید) به سرعت باعث ایجاد وضعیت اسکن ناخالص دستگاه می شود و منجر به انحراف اندازه گیری و خطاهای اندازه گیری می شود.

اموزش کار با ضخامت سنج رنگ خودرو UT343D

 اموزش کالیبراسیون ضخامت سنج رنگ ماشین UT343D
2. چرا نباید دستگاه را در نزدیک اشیاء فلزی روشن کرد؟
در ضخامت سنج رنگ که ضخامت پوشش را بر اساس اصل القای مغناطیسی اندازه گیری می کند ، القای مغناطیسی اندازه گیری شده توسط سنسور هنگامی که یک جسم فلزی مغناطیسی در نزدیکی سطح اندازه گیری سنسور قرار دارد ، بر دقت اندازه گیری تأثیر می گذارد.
ضخامت سنج رنگ خودرو UT343D مقدار بازنشانی را هر بار که روشن می شود مقداردهی اولیه می کند. اگر یک شی فلزی مغناطیسی در نزدیکی سطح اندازه گیری سنسور قرار داشته باشد ، دستگاه پارامتر اندازه گیری مربوط به جسم فلزی را به عنوان یک مقدار تنظیم مجدد پیش فرض در نظر می گیرد و آن را در سیستم ذخیره می کند.
اگر ضخامت رنگ تحت شرایط فوق اندازه گیری شود ، پدیده های منفی مانند عدم واکنش یا مقادیر اندازه گیری نادرست ممکن است رخ دهد. بنابراین ، تنها زمانی دستگاه را روشن کنید که هیچ شی فلزی در نزدیکی سنسور وجود نداشته باشد. تا بعد از خودآزمایی به سطح فلزی نزدیک نشوید.
اگر به طور تصادفی از دستگاه در شرایط فوق استفاده می کنید ، آن را خاموش کرده و در محیطی که فلز مغناطیسی در نزدیکی سنسور وجود ندارد ، مجدداً راه اندازی کنید.


شکل 4 نشانگر شروع صحیح (دور از فلز) را نشان می دهد ، در حالی که شکل 5 هشدار را در صورت نزدیک بودن یک شیء فلزی نشان می دهد.


3. چرا قبل از استفاده کالیبراسیون ضروری است؟
تغییرات در محیط (مانند تغییرات دما ، رطوبت ، ارتفاع و شدت میدانهای الکترومغناطیسی اطراف) می تواند منجر به خطاهای اندازه گیری شود.
اگر دستگاه تحت تأثیر میدان الکترومغناطیسی قوی کار کند ، اندازه گیری به طور گسترده ای مختل می شود ، در موارد شدید ممکن است سیستم خراب شود.
تأثیرات فیزیکی مانند چسبندگی موادی که مانع تماس سنسور با سطح اندازه گیری ، ضربه ، سقوط ، ارتعاشات شدید و غیره نیز می شوند منجر به خطاهای اندازه گیری می شوند. بنابراین ، دستگاه باید قبل از هر بار استفاده مجدد کالیبره شود.
ضخامت سنج رنگ UT343D از کالیبراسیون سریع دو نقطه ای برای تصحیح خطاهای اندازه گیری ناشی از تغییرات محیطی و فیزیکی استفاده می کند. این روش کارآمدتر ، کاربردی و دقیق تر از روش کالیبراسیون چند نقطه ای است که اغلب استفاده می شود و نتایج اندازه گیری دقیق تری را ارائه می دهد.
برای اطلاع از روش کالیبراسیون خاص ، به بخش کالیبراسیون دو نقطه ای از دفترچه راهنمای عملکرد UT343D Coating Thickness Gauge مراجعه کنید (شکل 6 را ببینید)

 4. چگونه مواد کالیبراسیون مناسب را انتخاب کنیم؟
به طور کلی ، ضخامت سنج رنگ با مجموعه ای از مواد کالیبراسیون حاوی یک بستر آهنی (FE) و یک زیرلایه غیر آهنی (NFE) (به شکل 7 مراجعه کنید) ارائه می شود تا کاربر در صورت عدم استفاده از آن به عنوان یک ماده مرجع استفاده کند. مرجع موجود است
 

 
اگر مواد سطحی مورد اندازه گیری با و بدون روکش به عنوان مواد کالیبراسیون موجود است ، همیشه باید قبل از استفاده از آن برای کالیبراسیون استفاده کرد.
دلایل به شرح زیر است:
در ضخامت سنج پوشش بر اساس اصل القای مغناطیسی ، ابعاد مادی و فیزیکی (مانند ضخامت ، اندازه و غیره) بستر فلزی بر القای مغناطیسی اندازه گیری شده توسط سنسور و در نتیجه دقت تأثیر می گذارد. از اندازه گیری
اگر مواد مرجع ارائه شده برای کالیبراسیون استفاده شود ، نتایج اندازه گیری ممکن است کمی متفاوت باشد ، زیرا مواد مرجع و مواد واقعی مورد اندازه گیری معمولاً دارای تفاوت های مادی یا فیزیکی هستند